wtorek, 5 stycznia 2021

Bałwankowy czas

Dla mnie niesamowitą rzeczą jest robienie pomocy dla moich maluchów z materiałów recyklingowych. Karton to podstawa tworzenia, a ogólnie dostępne materiały, które znajdziemy w każdym domu, to pole do popisu. Dzisiaj wykorzystałam kartony do stymulacji motoryki małej i grafomotoryki. . Motoryka mała to przede wszystkim sprawne funkcjonowanie dłoni i palców (malowanie, lepienie, wycinanie). Motoryka mała odnosi się do czynności związanych z użyciem palców i dłoni, a czynności z zakresu motoryki małej pobudzane są poprzez naśladowanie, percepcję, motorykę dużą, a przede wszystkim koordynację wzrokowo – ruchową. 
Rozwój grafomotoryki dla dziecka małego jest okresem przygotowawczym do rysowania i pisania (jest to okres tzw. bazgrot) . Dopiero około drugiego roku życia dziecko stawia pierwsze kropki stukając kredką, robiąc nieregularne ruchy koliste, następnie pojawiają się linie poziome, a później pionowe. 
Stąd też zabawy rozwijające motorykę małą powinny być wprowadzane do zajęć jak najczęściej.

Początkowo dziecko obrysowuje kontury naszego bałwanka, co daje podstawy 
do nauki pisania w liniaturze w późniejszym okresie przedszkolnym.
Wysypywanie kształtu ryżem lub innym materiałem sypkim pozwala nam stymulować
 chwyt pęsetowy, wykorzystany do pobierania z pojemników podanych materiałów. 





Bałwankowy nadszedł czas
Pianka w ruch, siła w nas
Wciśnij ją do worka tego
No i rozmarz to kolego
Wnet paluszki ruszą w ruch
I bałwanek gotów już.
Wykorzystując worki strunowe i piankę do golenia stymulujemy dłoń i palce do rozwoju poprzez rozmazywanie pianki znajdującej się w zamkniętym woreczku.
Faktura jej jest ciekawym tworzywem  do rysowania najprostszych kształtów.





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz