piątek, 8 stycznia 2021

Śnieżynkowe odbitki

Siedząc w domowych pieleszach lub pracując z dziećmi w placówkach okaże się niejednokrotnie, że najprostsze materiały, dostępne pod ręką będą wspaniałym budulcem naszych zabaw. 
Dzisiaj skupiliśmy się na folii aluminiowej. Zgniatanie folii w kulki pozwoliło nam kulkową bitwę, a rzucanie do celu stymulujące motorykę dużą wyzwoliło sportową rywalizację.

Ale tego było za mało....
Arkusze folii stały się podłożem do odbijania śnieżynek.

Najprostszym materiałem do tego wspaniałego zadania okazała się mąka, którą sypaliśmy przez sitko.


Mając na celu dalszą stymulację motoryki małej, bardzo delikatnie podnosiliśmy śnieżynki.
I naszym oczom ukazał się niesamowity widok płatków śniegu.


Najprostsze zabawy mogą być bardzo kreatywne, o czym przekonaliśmy się dzisiaj.
Życzę Wam wspaniałej zabawy :)
Pozdrawiam
Paluszkowe Rozśpiewanki









środa, 6 stycznia 2021

Śnieżne dmuchanie

 Nie muszę nikogo przekonywać, jak ważne są zabawy z elementami logopedii i jaką ważną rolę spełniają w prawidłowym rozwoju aparatu mowy.

A co ma do tego recykling?
A właśnie.... do zabaw ze słomkami używam bambusowych lub metalowych i już tym małym kroczkiem, nie przyczyniam się do zaśmiecania plastikiem naszej ziemi.

Bałwanek z torebki strunowej z przyklejonymi lub narysowanymi elementami jest fajną zabawą dla starszych dzieci. Po wsypaniu (w tym wypadku) kaszy jęczmiennej zawiązujemy go z rurką do picia gumką. Zadaniem dziecka jest dmuchanie przez rurkę tak, aby kasza wirowała w środku. Musimy jednak pamiętać, że ta zabawa przeznaczona jest dla dzieci w wieku przedszkolnym, gdyż potrafią już dobrze dmuchać i przez przypadek nie wciągną kaszy.

Dla maluchów proponuję wersję, w której przy okazji ćwiczeń logopedycznych stymulujemy motorykę małą, drąc paluszkami biała bibułę, umieszczoną później w woreczku.
Poniżej zamiast podartej bibuły zastosowałam zgniecione z niej kulki.


Jeśli nasz maluch nie umie jeszcze dmuchać przez rurkę i zagryza ja w zębach, możemy wykorzystać metalowe rurki, które kupuje w AliExpress
Naukę dmuchania najlepiej rozpocząć przy pomocy wody. Należy jednak pamiętać, że maluch może wciągnąć wodę i ja połknąć. Dlatego w tym celu używamy czystej wody bez dodatku płynu do naczyń lub do baniek (te możemy użyć, kiedy będziemy pewni, że nasz maluch nie połknie płynu przeznaczonego do zabawy)

Pamiętajmy, że celem ćwiczeń oddechowych jest pogłębienie oddechu, rozruszanie przepony, wydłużenie fazy wydechowej oraz zapobieganie mówieniu na wdechu.
Nieprawidłowe oddychanie bowiem wpływa niekorzystnie na wymowę, a oddychanie przez usta powoduje, że przepływające ponad językiem powietrze utrudnia właściwą pionizację języka. W związku z tym, dziecko może mieć problemy z artykulacją głosek wymagających tejże pionizacji takich jak np. sz, ż, cz, dż, l, r.

Więcej inspiracji do zabaw z dziećmi do lat 3 zapraszam na stronę Paluszkowe Rozśpiewanki i Paluszkowy recykling




wtorek, 5 stycznia 2021

Bałwankowy czas

Dla mnie niesamowitą rzeczą jest robienie pomocy dla moich maluchów z materiałów recyklingowych. Karton to podstawa tworzenia, a ogólnie dostępne materiały, które znajdziemy w każdym domu, to pole do popisu. Dzisiaj wykorzystałam kartony do stymulacji motoryki małej i grafomotoryki. . Motoryka mała to przede wszystkim sprawne funkcjonowanie dłoni i palców (malowanie, lepienie, wycinanie). Motoryka mała odnosi się do czynności związanych z użyciem palców i dłoni, a czynności z zakresu motoryki małej pobudzane są poprzez naśladowanie, percepcję, motorykę dużą, a przede wszystkim koordynację wzrokowo – ruchową. 
Rozwój grafomotoryki dla dziecka małego jest okresem przygotowawczym do rysowania i pisania (jest to okres tzw. bazgrot) . Dopiero około drugiego roku życia dziecko stawia pierwsze kropki stukając kredką, robiąc nieregularne ruchy koliste, następnie pojawiają się linie poziome, a później pionowe. 
Stąd też zabawy rozwijające motorykę małą powinny być wprowadzane do zajęć jak najczęściej.

Początkowo dziecko obrysowuje kontury naszego bałwanka, co daje podstawy 
do nauki pisania w liniaturze w późniejszym okresie przedszkolnym.
Wysypywanie kształtu ryżem lub innym materiałem sypkim pozwala nam stymulować
 chwyt pęsetowy, wykorzystany do pobierania z pojemników podanych materiałów. 





Bałwankowy nadszedł czas
Pianka w ruch, siła w nas
Wciśnij ją do worka tego
No i rozmarz to kolego
Wnet paluszki ruszą w ruch
I bałwanek gotów już.
Wykorzystując worki strunowe i piankę do golenia stymulujemy dłoń i palce do rozwoju poprzez rozmazywanie pianki znajdującej się w zamkniętym woreczku.
Faktura jej jest ciekawym tworzywem  do rysowania najprostszych kształtów.





poniedziałek, 4 stycznia 2021

Dzień Ptysia

 Powiem Wam w sekrecie, że uwielbiam ptysie, zwłaszcza z bitą śmietaną.  Dlatego nie może zabrakną u mnie inspiracji w tym temacie

Bardzo prosta zabawa paluszkowa dla najmłodszych dzieci, 
ale dla nich będzie wielce rozwojowa i stymulująca motorykę małą.
Zapraszam do kreatywnej zabawy :)



niedziela, 3 stycznia 2021

Kalendarz Świąt Nietypowych- Styczeń

Żłobki w odróżnieniu od Przedszkoli, nie mają podstawy programowej, która wytycza drogę pracy z dzieckiem.  Osoby pracujące w żłobkach, w większości same tworzą własne programy edukacyjne oparte na rozwoju małego dziecka lub czerpią inspiracje z nielicznych publikacji w tym temacie.
Jednym z pomocnych sposobów na planowanie zabaw jest Kalendarz Świąt Nietypowych. Wiecie zapewne, że mnogość inspiracji w nim jest ogromna, a wybór interesujących nas tematów zależy tylko od nas.
Co miesiąc więc tworzę swoje święta nietypowe, a wśród nich wybieram perełki, którymi bawie się z moimi maluchami.
Zapraszam do wyszukania waszych perełek w Styczniu :)

sobota, 2 stycznia 2021

Początek

Blog to kolejna forma medialna, w której pragnę Was inspirować. Postaram się pokazać tutaj metodykę pracy z dziećmi do lat 3 w placówkach żłobkowych. Moje wieloletnie doświadczenie myślę, że pozwoli Wam doświadczać nowych aktywności w formach dotąd nieznanych lub pogłębianiu wiedzy w znanych obszarach pracy z maluchami. Znajdziecie tu moje autorskie Zabawy Paluszkowe, ale też wszelkie inspiracje, które wciąż wyszukuję w odmętach internetowych stron.

Zapraszam serdecznie, a na dzień dobry powitalna zabawa paluszkowa mojego autorstwa.